Güncel Haberler

Reuters duyurdu! İsrail’den tüm rehinelere karşılık 2 aylık insani ara teklifi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. Gazze Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre İsrail’in saldırılarında en az 10 bin 300’ü çocuk, 7 bin 100’ü kadın olmak üzere 23 bin 968 Filistinli öldürüldü, 60 bin 582 kişi de yaralandı. Aylardır süren İsrail saldırılarının ardından yeni bir gelişme yaşandı.

İSRAİL’DEN İNSANİ ARAŞTIRMA ÖNERİSİ

Reuters, İsrail’in tüm rehinelerin serbest bırakılması için Gazze’deki çatışmalara iki aylık insani bir duraklama önerdiğini bildirdi.

“Hamas’tan yanıt bekliyoruz”

AA, İsrail’in Gazze’de kalıcı ateşkesi içermeyen öneriyi Katar ve Mısır aracılığıyla ilettiğini, İsrailli yetkililerin Hamas’tan yanıt beklediklerini ancak önümüzdeki yıllarda ilerleme kaydedilebileceği konusunda temkinli bir iyimserlik içinde olduklarını vurguladıklarını bildirdi. . günler.

İLK AŞAMA…

İsrailli yetkililer, basına yansıyan haberlerde, esir değişimi konusunda anlaşmaya varılması halinde ilk aşamada kadınların, 60 yaş üstü erkeklerin ve sağlık durumu ciddi olan rehinelerin serbest bırakılmasının yer alacağını söyledi.

Bundan sonraki aşamalarda kadın askerlerin, asker olmayan 60 yaş altı erkeklerin, İsrail askerlerinin ve rehinelerin cenazelerinin teslim edilmesinin yer alacağı belirtildi.

İsrailli yetkililerin, önerilen esir değişimi anlaşması kapsamında İsrail ve Hamas’ın, her bir İsrailli tutuklu karşılığında kaç Filistinli tutuklunun serbest bırakılacağı konusunda önceden anlaşmaya varacaklarını ve daha sonra bu kişilerin isimleri üzerinde ayrı müzakereler yapılacağını söylediği bildirildi. Filistinli mahkumlar

ABD: ‘GENEL ATEŞKESİ DESTEKLEMİYORUZ’

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında Gazze’deki son duruma ve İsrail saldırılarına değindi.

Gazetecilerin İsrail’in Gazze’ye yönelik artan saldırılarına ilişkin sorularını “Bu konu İsrail yönetiminin askeri gündemidir” diyerek yanıtlayan Kirby, ABD yönetimi olarak İsrail’in Hamas’ı yok etme yaklaşımını desteklediklerini ancak Filistinli sivillerin de yok edilmesi gerektiğini söyledi. korumalı.

Kirby, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Hamas’ın ateşkes karşılığında mahkumları serbest bırakma teklifini reddetmesi hakkında doğrudan yorum yapmaktan kaçındı. Teklifin şartlarını ve gerçekliğini değerlendiremediğini söyleyen Kirby, tutukluların serbest bırakılmasının kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

“Mahkumların uzaklaştırılması için insani ara verilmesini destekliyoruz ancak genel ateşkesi desteklemiyoruz. Bu konudaki politikamız değişmedi.” Kirby, İsrail’in Hamas’la savaştığını ve “kendini savunma hakkına sahip olduğunu” söyledi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta sağlık durumunun felaket boyutlara ulaştığını ve çok sayıda yaralının hastane koridorlarında yerde yattığını açıklamıştı.Bu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İsmail Süner'in başını çektiği suç örgütü çöktü!İsmail Süner’in başını çektiği suç örgütü çöktü!
Çöplükteki ihmal edilmiş ceset: Emekli öğretmenin dairesi tüyler ürperttiÇöplükteki ihmal edilmiş ceset: Emekli öğretmenin dairesi tüyler ürpertti
Kar uyarısı!  Meteorolojiden 10 il için alarm geldiKar uyarısı! Meteorolojiden 10 il için alarm geldi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu