Güncel Haberler

Kızamık alarmı! 8 bin 209 vaka kaydedildi

Bakanlar Kurulu Başkan Vekili Edil Baysalov, ilgili devlet kurumlarının temsilcileriyle ülkedeki kızamık salgınının epidemiyolojik durumu hakkında bir toplantı yaptı.

Toplantıda ülkede 2023 yılı sonu itibarıyla 7 bin 46 kızamık vakasının kaydedildiği, bu yılın 17 Nisan ayı itibarıyla ise 8 bin 209 kızamık vakasının tespit edildiği bildirildi.

Bu yıl tespit edilen kızamık vakalarının yüzde 37,5'inin aşıya karşı çıkan ailelerin çocuklarında görüldüğü iddia edildi.

Ekran görüntüsü 04-22-2024 151924

Baysalov, toplantıda yaptığı konuşmada, kızamık aşısının sadece eski Sovyetler Birliği, Avrupa ve Amerika'da değil, dünyanın tüm ülkelerinde yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

Germinal Kovid virüsü

Kızamık vakalarının azaltılması için tedbir ve kontrollerin arttırılması gerektiğini vurgulayan Baysalov, özellikle ebeveynler tarafından çocukların sağlığına kasıtlı zarar verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

virüs

Baysalov, Sağlık Bakanlığı'nın çocuklarına bulaşıcı hastalıklara karşı aşı yaptırmayı reddeden ebeveynlerin sorumluluğunu artırıcı önerilerde bulunması gerektiğini, yerel yönetimlerin vatandaşlarla birlikte çalışması gerektiğini sözlerine ekledi. (AA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Çalıştığı lunaparkta kafasına oyuncak çarptı!  Şok detay...Çalıştığı lunaparkta kafasına oyuncak çarptı! Şok detay…
AFAD açıkladı!  Kaş açıklarında depremAFAD açıkladı! Kaş açıklarında deprem
Türkiye ile ABD arasında Ankara'da terörle mücadele görüşmeleriTürkiye ile ABD arasında Ankara'da terörle mücadele görüşmeleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu