Güncel Haberler

İltica talebi kabul edilmedi! Kur’an-ı Kerim’e çirkin saldırılarda bulunan Momika, Norveç’ten sınır dışı edilecek

İsveç Göçmen Temyiz Mahkemesi'nin 27 Mart'ta sınır dışı etme kararı onayladığı provokatör Salwan Momika'nın Norveç'e yaptığı sığınma talebi reddedildi.

Norveç Göçmenlik Dairesi'nden yapılan açıklamada, Momika'nın 28 Mart'ta sığınma talebinin kabul edilmediği ve bu nedenle sınır dışı edilmek üzere gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, Momika'nın Dublin İltica Anlaşması uyarınca ilk sığınma talebinde bulunduğu İsveç'e iade edilmesine karar verildiği belirtildi.

İsveç Göçmenlik Dairesi Müdürü Jesper Tengroth, Expressen gazetesine, Norveç'in Momika ile ilgili kararını kabul ettiğini ve Momika'nın Dublin İltica Anlaşması uyarınca İsveç'e teslim edileceğini söyledi.

İSVEÇ'TE OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİ UZATILMADI

İsveç Göçmenlik Temyiz Mahkemesi 27 Mart'ta Momika'nın sınır dışı etme kararını onayladığını duyurdu.

Ancak Momika, Göçmen Temyiz Mahkemesi'nin kararının ardından İsveç'ten ayrılarak Norveç'e gittiğini ve Norveç'e sığınma başvurusunda bulunacağını söyledi.

İsveç Göçmenlik Bürosu Ekim 2023'te Momika'nın 16 Nisan 2024'e kadar çalışma ve oturma iznine sahip olduğunu ve bu tarihten sonra sınır dışı edileceğini söyledi. Momika karara itiraz etti ve davayı göçmenlik mahkemesine taşıdı.

Göçmenlik Mahkemesi ayrıca Momika'nın oturma izni başvurusunda yanlış bilgi verdiğini ve bu nedenle göçmenlik bürosunun sınır dışı etme kararını onayladığını açıkladı. Momika daha sonra karara Temyiz Mahkemesi'nde itiraz etti.

KURAN'A YÖNELİK PROVOKASYONLAR

Salwan Momika, başkent Stockholm'de Kurban Bayramı'nın ilk gününe denk gelen 28 Haziran 2023'te Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim'i ateşe verdi.

Momika daha sonra Stockholm'deki Irak büyükelçiliği ve İsveç parlamentosu önünde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim'i birkaç kez yaktı ve Irak bayrağını ayaklar altına aldı. Momika, 24 Ağustos'ta Stockholm Camii'nin önünde yine Kuran'ı yaktı.

Momika'nın 3 Eylül 2023'te Malmö'de polis koruması altında Kur'an-ı Kerim'i yakması nedeniyle protesto gösterileri düzenlenmiş ve bunu engellemeye çalışan 15 kişi tutuklanmıştı.

Momika en son 21 Ekim 2023'te Stockholm'ün merkezinde İsrail'e destek mitingi düzenleyerek Kuran'ı ve Filistin bayrağını yakmıştı.

Momika'nın eylemlerinin ardından Danimarka parlamentosu, 7 Aralık 2023'te kutsal kitapların yakılmasını ve bu kitaplara saldırmayı yasa dışı hale getiren yasa tasarısını kabul etti. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul'daki yangınla ilgili yeni gelişme! İstanbul'daki yangınla ilgili yeni gelişme!
Ardahan'ı CHP kazandı!  YSK yeniden seçim yapılmasına karar verdiArdahan'ı CHP kazandı! YSK yeniden seçim yapılmasına karar verdi
Seçimlerde alınan oylar dikkat çekti!  Ahmet Davutoğlu: Seçimlerde alınan oylar dikkat çekti! Ahmet Davutoğlu: “Köklü bir değişiklik yapma kararı aldık”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking