Güncel Haberler

Eritre milli takımı ‘oyuncuların kaçacağı korkusuyla’ 2026 Dünya Kupası elemelerinden çekildi

Eritre erkek milli takımının 2026 Dünya Kupası elemelerinden çekilmesinin, takım oyuncularının yurt dışı gezileri sırasında “siyasi sığınma talebinde bulunma” ihtimalinden kaynaklandığı iddia ediliyor.

REKLAM

Eritre Ulusal Futbol Federasyonu (ENFF), erkek milli takımının 2026 Dünya Kupası elemelerinden çekildi.

Bu kararın, takım oyuncularının yurt dışı gezileri sırasında “siyasi sığınma talebinde bulunacağı” korkusuyla verildiğini de belirtmek gerekiyor.

FIFA ve Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF), ilk maçlarında Fas ile karşılaşmak için yola çıkmadan sadece birkaç gün önce “Eritre’nin tüm maçlarının iptal edildiğini” doğruladı.

Açıklamada, “CAF elemeleri E Grubu’nda geri kalan beş takım oynanacak: Fas, Zambiya, Kongo, Tanzanya ve Nijer. Tüm Eritre maçları iptal edilirken, E Grubu maçlarının geri kalan programı değişmeden kalacak.” not. dedi. Söylendi.

ENFF henüz yorum yapmadı. Eritre milli takımı üç aydır ön eleme maçlarına hazırlanıyordu.

Takıma yakın kaynaklar, oyuncuların takımın yurtdışındaki maçlarından yararlanarak “Eritre Devlet Başkanı Isaias Afwerki’nin baskıcı rejiminden kaçarak siyasi sığınma talebinde bulunabileceğini” söylüyor.

“60’tan fazla oyuncu kaçtı”

2009’dan bu yana 60’tan fazla oyuncunun uluslararası statülerini sığınma talebinde bulunmak için kullandığı tahmin ediliyor.

En son, Kasım 2021’de, Doğu Konseyi ve Orta Afrika Futbol Federasyonları (CECAFA) 20 Yaş Altı Kadınlar Şampiyonası’nda ev sahibi Uganda’ya karşı oynanacak maçtan saatler önce beş oyuncu kaçtı.

Eritre’nin Aralık 2019’da ilk kez CECAFA Kupası finaline yükselmesine yardımcı olan yedi milli erkek futbolcu Uganda’da kayboldu.

Uluslararası oyuncularından dördü, Ekim 2019’da Uganda’da düzenlenen CECAFA 20 Yaş Altı Kupası çeyrek finalinde Eritre’nin Zanzibar’ı 5-0 yenmesinin ardından takımdan ayrılmaya karar vermişti.

Dünya Kupası elemelerinde Fas, Zambiya, Kongo, Tanzanya ve Nijer ile aynı grupta yer alan Eritre, Ocak 2020’de Sudan ile oynadığı hazırlık maçından bu yana forma giymedi.

FIFA sıralamasında yoklar

Milli takım son 48 ayda maç yapmadığı için FIFA sıralamasında yer almıyor.

Eritre, uluslararası maçlara ev sahipliği yapmak için CAF gerekliliklerini karşılayan bir stadyumun bulunmaması nedeniyle tüm maçları açık havada oynuyor.

Guardian’ın haberine göre yerel yönetim, Ekim ayı sonunda yapılacak Afrika elemelerinden çekilmesi için Eritre Futbol Federasyonu’na baskı yaptı.

1993’ten bu yana iktidarda olan Isaias Afwerki rejimi bazen Kuzey Kore’yle karşılaştırılıyor. Afrika ülkesinde pek çok insanın hayatları boyunca askerlik yapmak zorunda kaldığı biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking