Güncel Haberler

Diş eti iltihapları ile Alzheimer ve Parkinson arasında ilişki kuruluyor – SAĞLIK

Diş eti hastalıklarıyla ilgili çalışmalar yapmak Harvard Üniversitesi Forsyth Dental Institute Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, İstanbul’da Atlas Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileriyle buluştu. Prof., “Diş etlerini ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklar” olarak tanımlanan periodontal hastalıkların dünyada en yaygın 6 hastalıktan biri olduğunu belirtti. Dr. Kantarcı, son araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yüzde 50’sinden fazlasının bir çeşit periodontal hastalıktan muzdarip olduğunu söyledi. Çözümlenemeyen inflamasyonun birçok organı etkilediğini belirten Prof. Dr. Kantarcı, son yıllarda yapılan çalışmaların periodontal hastalıklar ile Alzheimer ve Parkinson arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardığını kaydetti. Profesör. Dr. Alpdoğan Kantarcı, yaşam tarzının ayarlanmasıyla inflamasyonun çok kolay kontrol altına alınabileceğini, bunun da ömrü uzatacağına dikkat çekti.

İstanbul Atlas Üniversitesi Harvard Üniversitesi Forsyth Dental Institute öğretim üyesi Dr. Prof., Ralph A. DeFronzo Oditoryumu’nda “Diş Hekimliğinde Periodontal Hastalıklar ve İmmünoloji” başlıklı bir konferans verdi. Dr. Alpdoğan Kantarcı, diş eti hastalığının bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinden ve bu alanda son yıllarda yapılan çalışmalardan bahsetti.

Profesör. Dr. Bülent Katiboğlu: “Harvard’da bizi temsil ediyor, onunla gurur duyuyoruz”

Konferansın açılışında İstanbul Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Katiboğlu, Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı’nın şu anda Harvard’da ülkemizi temsil ettiğini ve kendisiyle gurur duyduklarını belirtti. Profesör. Dr. Bülent Katiboğlu, Prof. Dr. Lui, Kantarcı’nın kendi alanındaki çalışmalarıyla geleceğin diş hekimlerine örnek olacağını belirtti.

Profesör. Dr. Alpdoğan Kantarcı: “Dünyada en yaygın 6 hastalıktan biri”

Ana çalışma alanı iltihaplı hastalıklar ve etki mekanizmaları olan Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, diş eti sağlığının bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini konu alan çalışmalardan örnekler verdi.

Prof., “Diş etlerini ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklar” olarak tanımlanan periodontal hastalıkların dünyada en yaygın 6 hastalıktan biri olduğunu belirtti. Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Periodontal hastalık insanı en çok etkileyen hastalıkların başında geliyor. Dünyada ABD için geçerli olan veriler ülkemizde de farklı değil. Son araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin %50’sinden fazlası bir tür periodontal hastalıktan muzdariptir. Diş eti hastalığından dolayı dişler kaybedilir” dedi.

Bu hastalık diğer organları da etkiliyor

Periodontal hastalıkların sadece ağızda kalmayıp diğer organları da etkileyebildiğini belirtmek isterim. Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Periodontal hastalık ilerlerse sadece ağızda kalması mümkün değildir. Bu hastalığın büyük bir inflamatuar ve mikrobiyolojik yük ile vücudun diğer organlarını da etkilemesi mümkündür. Bizim için en önemlisi şu: Bu hastalık vücutta başka hastalıkları nasıl tetikleyebilir, hangi mekanizmaları etkileyebilir? Periodontal hastalık diğer hastalıklardan nasıl etkilenir? Neden önemlidirler? Çünkü ağız gibi bir hastanın dişini çıkarıp yerine implant yerleştirmeye kalktığınızda bu bölgeyi tedavi etmiş olursunuz” dedi.

Sigara önemli bir faktör

Diş eti hastalıklarında dişin yerinde tutulamaması durumunda dişin çekilip yerine implant yerleştirildiğini söyleyen Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, diş eti hastalıklarına neden olan faktörlerden birinin de sigara içmek olduğunu belirtti.

Çözülmemiş iltihaplanma son derece tehlikelidir

Bakteriler ile bağışıklık sistemi arasında dinamik bir ilişki olduğunu belirten Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, şöyle konuştu: “Eski tekniklerde iltihap statik bir yapıydı. Akut iltihap gelişir, tedavi edip kurtuluruz. Ancak bugün biliyoruz ki; Kronik, çözümsüz inflamasyon aslında son derece tehlikelidir ve başka hastalıkların temelini oluşturabilir. Bunlara kardiyovasküler hastalık, diyabet, romatoid artrit ve periodontal hastalık dahildir. Buradaki dengeyi bozan şey çözülmeyen iltihaplanmadır. “Bu çözümlenmeyen iltihap bir süre sonra kronik bir hastalığa dönüşüyor” dedi.

Alzheimer ve periodontal hastalık arasındaki ilişki

Alzheimer hastalığıyla ilgili çalışmalardan örnekler sunan Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, amiloid plakların nörodejenerasyona neden olduğu Alzheimer hastalığında özellikle periferik enfeksiyonların son derece önemli rol oynadığının ortaya çıktığını söyledi. Profesör. Laboratuvar çalışmalarını anlatan Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Hayvan modellerinde kısa vadede dahi olsa sadece periodontal hastalığın varlığı riski artırıyor.”

Tayvan’da 16 yıldır yapılan araştırmaların sonuçlarından örnekler veren Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, buradaki verilere karşılaştırmalı bakıldığında Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklar ile periodontal hastalıklar arasında bir ilişkinin gözlemlendiğini söyledi. Profesör. Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Bir milyon hasta takip ediliyor. Burada birbiriyle karşılaştırılarak birçok soru soruluyor. Başlangıçta demans hastası olan bir kişide periodontal hastalık gelişme riski iki katına çıkar. Alzheimer hastalarında da bu değer yaklaşık 1,5 kat daha yüksektir. “Bu, sistemik hastalık ile periodontal hastalık arasındaki ilişkiyi gösteriyor” dedi.

Parkinson hastalığı aynı zamanda periodontal hastalıklarla da ilişkilidir

Periodontal hastalıklar ile Parkinson hastalığı arasında bağlantı kuran çalışmaların bulunduğunu belirten Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, şunları söyledi: “Bu çalışmalar devam ediyor ancak üç önemli sonucu var: Birincisi, Parkinson hastalığı tıpkı Alzheimer gibi nörodejeneratif bir hastalık olarak periodontal hastalıkla ilişkilidir. hastalık. “İkincisi, iltihabı artırıyor ve üçüncüsü, tükürükte bazı Parkinson belirteçlerini sistematik olarak tespit edebiliyoruz.”

Enflamasyonu yaşam tarzıyla kontrol edebilirsiniz

Sağlıklı bir yaşam sürmenin inflamasyonu kontrol etmede önemli bir faktör olduğunu belirten Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, şöyle konuştu: “Hastalık ile hastalık arasındaki ilişki, siyah ile beyaz arasındaki denge gibidir. Burada dinamik dengede bir bozulma var. Yaşam tarzı, egzersiz ve diyet çok önemlidir. Bunlar vücuttaki belirli aracıları ve molekülleri artırarak sizi sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda iltihabı çok kolay kontrol etmenizi ve ömrünüzü uzatmanızı sağlar. Bunu yapmazsak yaşlanma, epigenetik değişiklikler, sistemik hastalıklar gibi risklerin ortaya çıkması kolaylaşıyor” dedi.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı’ya plaket takdim edildi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu