Güncel Haberler

Bu sefer özel bir anlam taşıyor! Türkiye nefesini tuttu: İkinci astronot Tuva Cihangir Atasever’in sadece 3 dakikası olacak

İkinci Türk uzay gezgini Tuva Cihangir Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşu, “VSS Unity” adlı Virgin Galactic uzay aracının son ticari uçuşu olacak. Virgin Galactic'in bugüne kadarki 12'nci uzay uçuşu olacak ve Atasever'in de içinde yer alacağı “VSS Unity” aracı bu uçuştan sonra kullanımdan kaldırılacak. Şirket, 2026 yılında hizmete girmesi planlanan yeni nesil Delta uzay aracının üretimine odaklanacak.

Türkiye'nin Alper Gezeravcı'dan sonra uzaya göndereceği ikinci astronot Cihangir Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşu, 8 Haziran'da ABD'nin New Mexico kentindeki uzay limanı tesislerinden gerçekleştirilecek. Astronot Atasever'in uzay yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürecek.

ATASEVER: 3 FARKLI DENEY İÇİN SADECE 3 DAKİKA ZAMANIM OLACAK

Uzay uçuşunda insan fizyolojisi deneylerine değinen Atasever, şunları söyledi: “Uzayda olmak bağışıklık sistemimizi nasıl etkiliyor? Kalıtsal hastalıkları araştırabilecek miyiz? Bu çok geniş bir yelpaze.” “Amacımız sadece Türkiye'deki uzay bilimine değil, dünyadaki yeni arazileri analiz ederek literatüre deneyler yaparak katkı sağlamak” dedi. Uçuşun tamamının bir buçuk saatte tamamlanacağını belirten Atasever, şöyle konuştu: “Ancak ana gemiden ayrılıp roket motorunu çalıştırıp uzaya gitmek ve mikro yerçekimi koşullarında geçirmek gerekecek.” “Süre sadece 3 dakika. Yani yapacağım 3 farklı deneyi gerçekleştirmek için 3 dakikam olacak. Oldukça hızlı ve dinamik bir uçuş olacağını söyleyebilirim.”

UÇUŞUN ÖZEL ANLAMI

8 Haziran'da Amerika Birleşik Devletleri'nin New Mexico kentindeki uzay limanı tesisinden gerçekleştirilecek Atasever uzay seferi, uçacağı uzay aracı açısından ayrı bir önem taşıyor.

_64144 (4)

Virgin Galactic'in bu yıl ikinci, şu ana kadar ise on ikinci uzay uçuşu olacak ve Atasever'in de yer alacağı “VSS Unity” bu uçuştan sonra emekliye ayrılacak.

TAŞIYICI UÇAK İLE KALKIŞIYOR

Atasever'in uzaya yolculuk yapacağı “VSS Unity”, hibrit itki sistemiyle çalışan, yeniden kullanılabilen bir yörünge altı uzay aracı olarak öne çıkıyor.

Virgin Galactic'in internet sitesinde yer alan bilgiye göre, hibrit roket motoru “VSS Unity”nin yaklaşık 60 saniyede ses hızının 3 katı hıza ulaşmasını sağlıyor.

_64144 (3)

“VSS Unity”, yüksek irtifa ve ağır yük kapasitesine sahip, özelleştirilmiş, dört motorlu, çift gövdeli bir nakliye uçağıyla havalanıyor.

Ana gemi olarak da adlandırılan bu nakliye uçağı, yaklaşık 50.000 feet yüksekliğe ulaşabiliyor. Bu irtifa normal bir uçağın veya nakliye uçağının uçabileceği seviyenin oldukça üzerindedir.

ROKET MOTORUNU ÇALIŞTIRARAK UZAY YOLCULUĞUNA DEVAM EDECEK

Tuva Cihangir Atasever'in de yer alacağı “Galactic 07” uçuşunda, “VSS Unity” uzay aracının taşıyıcı araçla yaklaşık 45 bin feet irtifaya ulaşması, ardından da taşıyıcı araçla yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşması bekleniyor. Hibrit roket motorunun ateşlenmesi.

Roket motorunun yanması sona erdiği andan itibaren serbest düşüş aşamasına girmesi bekleniyor ve bu andan itibaren mikro yerçekimi koşulları oluşacak.

_64144 (2)

Yaklaşık 3 dakika sürecek serbest düşüş aşamasının ardından aracın tekrar atmosfere girerek, havalandığı piste süzülmesi gerekiyor.

Uzaya gidiş-dönüş yolculuğunun sorunsuz ve güvenli olmasını sağlamak için uçuşu iki deneyimli pilot yönetiyor.

İLK UÇUŞUNU 2018 YILINDA YAPTI

VSS Unity, ilk uzay uçuşunu 13 Aralık 2018'de gerçekleştirdi. Bu uçuşla araç, Kaliforniya'daki Mojave Hava ve Uzay Limanı'ndan havalanarak ilk kez uzaya ulaştı. 22 Şubat 2019'da gerçekleştirilen ikinci uçuşa iki Virgin Galactic pilotu ve bir mürettebat üyesi katıldı.

Uçuş sistemi, uzay limanı tesisinden yapılan ilk uçuş olan ve 22 Mayıs 2021'de gerçekleştirilen “Unity 21” uçuşunda ayrıca test edildi.

Virgin Galactic'in ilk tam mürettebatlı uzay uçuşu “Unity 22”, 11 Temmuz 2021'de gerçekleşti. Bu uçuşa üç şirket çalışanının yanı sıra Virgin Galactic kurucusu Richard Branson da katıldı.

_64144 (1)

Ticari hizmete başlamadan önce tüm uzay uçuş sisteminin ve astronot deneyiminin son değerlendirmesi, 25 Mayıs 2023'teki “Unity 25” uçuşuyla gerçekleştirildi.

Virgin Galactic'in ücretli yolcularla yapılan ilk ticari uzay uçuşu “Galactic 01” 29 Temmuz 2023'te gerçekleşti.

VIRGIN GALACTIC YENİ NESİL DELTA YILDIZ GEMİSİNİN ÜRETİMİNE BAŞLIYOR

Atasever'in katılacağı “Galactic 07” uçuşu, bir yandan VSS Unity'nin son ticari uçuşu olması açısından önem taşıyor, diğer yandan Virgin Galactic'in göreve adadığı dönemde tarihi bir dönüm noktasını temsil edecek. Kaynaklar, 2026 yılında hizmete girmesi beklenen yeni nesil Delta uzay gemilerinin üretimine aktarılacak.

Virgin Galactic, 6 Mayıs'ta Delta sınıfı Starship'ler için Güney Kaliforniya'da yeni bir sistem entegrasyon tesisi açtığını duyurdu.

Açıklamada, Delta sınıfı uzay gemilerinin “VSS Unity”nin aylık kapasitesinin 12 katı kapasiteyle ayda 8 uzay görevi gerçekleştirebilecek şekilde inşa edildiği belirtiliyor.

_64144

ATASEVER'İN UZAY YOLCULUĞU KAYSERİ'DE CANLI YAYINLANACAK

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç; Kayseri halkını, Türk astronot Tuva Cihangir Atasever'in 8 Haziran 2024'te gerçekleşmesi beklenen yörünge altı uçuşunu televizyondan canlı izlemeye davet etti.

Kayseri Bilim Merkezi'nde Türkiye'nin uzay bilimi alanındaki başarılarını destekleyen etkinlik ve faaliyetler devam ediyor ve Kayserililerin uzay tutkunlarının ilgi odağı oluyor. Bu kapsamda Türk astronot Tuva Cihangir Atasever'in 8 Haziran 2024'te Amerika Birleşik Devletleri'nin New Mexico şehrinde gerçekleştirilmesi planlanan yörünge altı uçuşu, saat 17.00'de Kayseri Bilim Merkezi'nde gerçekleştirilecek etkinlikte canlı yayınlanacak. Kayseri halkını tarihi güne tanıklık etmeye davet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç; “Her şey yolunda giderse Tuva astronotumuz Cihangir Atasever, hava koşulları izin verirse 8 Haziran Cumartesi günü yörünge altı uçuşunu gerçekleştirecek. Virgin Galactic'in ABD'nin New Mexico kentindeki uzay limanı tesislerinden gerçekleşecek bu uçuşa canlı olarak tanıklık edeceğiz. Kayseri Bilim Merkezimizde yayınlanan yayında uzay tutkunu Başkan Büyükkılıç, “Vatandaşlarımızı, özellikle gençlerimizi ve miniklerimizi bu tarihi ana ve düzenleyeceğimiz etkinliklere tanık olmaya davet ediyorum” diyerek gökyüzüne yapboz, roket duyurdu. devre ve astronomi derslerinin yanı sıra günün özel etkinlikleri kapsamında canlı uçuş izleme.

(AA-İHA-DHA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Önce silahla kovaladı, sonra mezarlıkta vurdu.Önce silahla kovaladı, sonra mezarlıkta vurdu.
İddiada yeni detay “Adamı öldürüp kıyma makinesinde doğradılar” suçlamasında yeni detay
Van'da askeri araç devrildi: 3 asker yaralandıVan'da askeri araç devrildi: 3 asker yaralandı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu