Güncel Haberler

Toz taşınımında 2,5 mikronun altındaki partiküller kana karışıp çeşitli sağlık risklerine neden oluyor

genişletmek

KAYNAKİHA

Türkiye'nin bazı illeri birkaç gündür Kuzey Afrika'dan gelen toz taşımanın etkisi altında kalıyor. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Sinan Bodur, özellikle çölleşmenin artması ve iklim kriziyle birlikte dünyada son yıllarda toz taşınmasının arttığını söyledi. Bunun özellikle solunum ve kalp hastaları, yaşlılar ve çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Dr. Bodur, hava durumu uyarıları dikkate alınırsa özellikle toz taşınımının yüksek olduğu soğuk günlerde hassas grupların kapalı alanlarda kalmalarının önerildiğini vurguladı. ve gerekirse koruyucu maskelerle dışarı çıkılması.

“Yapılan araştırmalar, toz taşınımı arttığında kalp ve solunum yolu rahatsızlığı olan hastaların hastaneye başvurarak ciddi durumlarla karşı karşıya kaldıklarını göstermiştir” diyen Dr. Bodur, şöyle konuştu: “Türkiye de bazı dönemlerde yoğun bir şekilde toza maruz kalıyor. 10 mikrondan büyük toz parçacıkları alt solunum yollarına bulaşmadan üst solunum yollarında kalır ve üst solunum yolu semptomlarına neden olur. Ancak 10 mikrondan küçük parçacıklar alt solunum yollarına ulaşıyor, özellikle 2,5 mikrondan küçük parçacıklar volana giderek kana karışarak çeşitli sağlık risklerine neden oluyor” dedi.

Astım, KOAH ve dolaşım problemi olan her yaş grubundaki kalp hastalarının olumsuz etkilendiğini vurgulayan Dr. Bodur, “Solunum semptomları olumsuz etkileri giderek artırıyor. Araştırmalar bu tür hava olaylarında hastaneye başvuruların arttığını gösteriyor. Astım hastalarını kontrol altına almak zorlaşıyor ve maalesef bu hava olaylarında astım ve solunum yolu hastalıklarına bağlı ölümler (ölümler) daha yüksek görünüyor” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15. Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır için “toz taşınması” uyarısında bulunmuştu. 15'inci Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, son değerlendirmelere göre bu geceden itibaren Kuzey Afrika'dan Şanlıurfa'ya barut nakliyesinin devreye gireceği belirtildi. Açıklamada, cuma akşamına kadar görülmesi beklenen toz taşınmasının yol açacağı sağlık sorunları, görüş mesafesinin azalması, hava kalitesinin bozulması, sulu kar benzeri yağışlar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuz etkilere karşı dikkat ve tedbir çağrısında bulunuldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu