Güncel Haberler

Stoltenberg: Avrupa savunma konusunda tek başına hareket etmemeli

Stoltenberg’e göre Avrupa’nın güvenliğinin sadece kıtaya değil aynı zamanda ABD, Kanada, Türkiye, Norveç ve İzlanda gibi diğer NATO üyelerine de bağlı olduğu açık.

REKLAM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarının kıtanın ABD’nin korumasına güvenmeye devam edip edemeyeceği konusunda yeni bir tartışmayı alevlendirmesinin ardından Avrupa’yı savunma konularında tek başına ilerlemeye çalışmaması konusunda uyardı.

Stoltenberg, Reuters’e verdiği röportajda şunları söyledi: “Avrupa Birliği Avrupa’yı savunamaz. NATO’nun savunma harcamalarının %80’i AB dışındaki NATO müttefiklerinden geliyor.”

Avrupa’nın güvenliğinin sadece Avrupa’ya değil, ABD, Kanada, Türkiye, Norveç ve İzlanda gibi diğer NATO üyelerine de bağlı olduğunun açık olduğunu belirten Stoltenberg, şöyle konuştu: “Haritaya baktığınızda tüm bu ülkeler, AB müttefikleri Avrupa’nın korunması açısından hayati öneme sahiptir.” “Bu durumun en ağırını taşıdığı açık” dedi ve şunu ekledi: “Avrupa’yı Kuzey Amerika’dan ayırmaya yönelik herhangi bir girişim aynı zamanda Avrupa’yı da bölecektir.”

Başta Doğu’dakiler olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi, ABD’yi güvenliğin ana garantörü olarak görüyor ve durumu değiştirebilecek her türlü adıma karşı çıkıyor.

Eski ABD başkanı ve bu yılki başkanlık seçimlerinde muhtemelen Cumhuriyetçi aday olan Trump, NATO üyelerine ABD’nin savunma için yeterince harcama yapmayanları savunmayacağını ve hatta Rusya’yı saldırmaya teşvik edeceğini söylemesinin ardından Batılı liderlerin sert eleştirilerine maruz kaldı. Onlar.

Pek çok Avrupalı ​​politikacı, Trump’ın yorumlarının bir uyandırma çağrısı olduğunu ve Avrupa’nın kendisini savunmak için daha fazlasını yapması için bir teşvik görevi görmesi gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, Avrupalı ​​NATO üyelerinin savunma yeteneklerini geliştirmek için daha fazlasını yapmaları gerektiğini ve bu yolda olduklarını söyledi. Ancak bunun transatlantik bir çerçeve içerisinde gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, Avrupalı ​​müttefiklerin bu yıl savunmaya 380 milyar dolar ayıracaklarını, harcamaların 2023’teki yüzde 1,85’ten 2024’te toplam GSYH’nin yaklaşık yüzde 2’sine ulaşacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking