Güncel Haberler

Omicron varyantı nedeniyle 60 yaş üstü kişiler yurt dışı seyahat planlarını ertelemeli mi?

Kovid-19 salgınında yeni Omicron varyantının yarattığı endişe nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 60 yaş üstü kişilere yönelik mesajları kafaları karıştırdı. 60 yaşın üzerindeki kişiler Omicron varyantı açısından daha büyük risk altında mı?

REKLAM

Kovid-19 salgınında yeni Omicron varyantının yarattığı endişe nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 60 yaş üstü kişilere yönelik mesajları kafaları karıştırdı.

Salı günü yaptığı açıklamada DSÖ, Omicron varyantının ortaya çıktığı ülkelerdeki seyahat kısıtlamalarının virüsün küresel yayılımını önlemede çözüm olmadığını belirterek, 60 yaş üstü ve tam aşılanmamış kişilere çağrıda bulundu. Çözüm olarak ise Kovid-19’a karşı daha savunmasız olanların seyahatlerini ertelemesi gerekiyor.

Ancak DSÖ, dün sabah paylaşılan tavsiyede yer alan ilk mesajda değişiklik yaparak 60 yaş üstü aşılanmamış kişilerden, yeni varyantın toplumda yayıldığı yerlere gitme konusunda seyahat düzenlemelerini yeniden düşünmelerini istedi. .

Dünya Sağlık Örgütü, “Tüm seyahat edenlerin dikkatli olması gerektiğini” belirterek, kanser, kalp hastalıkları ve diyabet gibi risk gruplarını da listesine ekledi.

Seyahat yasaklarının varyantın uluslararası yayılımını engelleyemeyeceğini kabul eden kuruluş, ülkeye giriş ve çıkış noktalarında tarama önlemlerinin alınması gerektiğini doğruladı.

Seyahat şirketleri ne diyor?

Tur operatörü Insight Vacatsons ave Iks’ten nehir turları düzenleyen Uniworld’ün yöneticisi Chris Townsend, Euronews Travel’a yaptığı değerlendirmede 60 yaş üstü kişilere yönelik karışık mesajların endişe verici olduğunu söyledi.

60 yaş üstü müşterilerinin güvenli bir şekilde rezervasyon yaptığını ve tekrar seyahat etmek istediğini belirten Townsend, şirketlerinin misafirlerinin güvenliği için hem yolculara hem de personele aşı yaptırmasını zorunlu kıldığını, ayrıca esnek rezervasyonlar ile sağlam sağlık ve hijyen önlemleri uyguladıklarını kaydetti. güvenlik kuralları.

60 yaşın üzerindeki kişiler Omicron varyantı açısından daha büyük risk altında mı?

Bilim insanları Omicron varyantını daha iyi anlamak için yarışıyor. Virüsün vücuda girip enfeksiyon kapmasına yardımcı olan spike proteininde 30 kattan fazla mutasyona uğrayan Omicron’a karşı şu ana kadar geliştirilen aşıların etkisiz olacağı yönünde korkular var.

Bu konuyla ilgili çalışmalar henüz yeterince anlamlı sonuçlar vermedi ancak Moderna’nın üst düzey yöneticisi yakın zamanda bu varyanta karşı Kovid-19 aşılarının etkinliğinin azalabileceği ihtimalinin bulunduğunu açıklayarak endişeleri artırdı.

Geçen haftadan bu yana vakaların hızla arttığı Güney Afrika’dan gelen veriler, Omicron varyantıyla hastalananların, diğer varyantların neden olduğu Kovid-19’dan nispeten hafif ve biraz farklı semptomlar gösterdiğini gösteriyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde aile hekimi olan Dr. Angelique Coetzee’nin verdiği bilgiye göre en sık görülen belirtiler yorgunluk ve yüksek nabız.

Ancak Güney Afrika’da nüfusun ve vakaların çoğunluğunun gençlerden oluşması hastalığın seyri konusunda yanıltıcı olabiliyor. DSÖ, ilk raporlarında enfeksiyonların genellikle üniversite öğrencileri arasında görüldüğünün altını çizerek, Omicron’un etkilerinin ne kadar ciddi olduğunun anlaşılmasının birkaç hafta süreceği uyarısında bulunuyor.

Omicron’dan önce tespit edilen varyantların neden olduğu Kovid-19 hastalığı nedeniyle yaşlı yetişkinlerde hastalığın ağır seyretme olasılığı hâlâ yüksek. Bunun yaşlılığa eşlik eden psikolojik değişiklikler ve diğer riskli hastalıkların artmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking