Güncel Haberler

NASA’nın keşif aracı Mars’ta antik bir gölün varlığını doğrulayan veriler topladı

NASA’ya göre robot gezicinin bulguları, bilim adamlarının Mars’ın bazı kısımlarının bir zamanlar suyla kaplı olduğu ve mikrobiyal yaşamı barındırmış olabileceği yönündeki iddiasını doğruluyor.

REKLAM

ABD Hava ve Uzay Ajansı (NASA), Mars yüzeyinde araştırma yapan Perseverance gezgininin, “Jezero Krateri” adı verilen havzada antik bir gölün varlığını doğrulayan veriler topladığını duyurdu.

NASA’nın internet sitesinde yayınlanan habere göre robot gezicinin sonuçları, bilim adamlarının yörüngedeki uydulardan elde edilen verilere dayanarak Mars’ın bazı kısımlarının bir zamanlar suyla kaplı olduğu ve mikrobiyal yaşama ev sahipliği yapmış olabileceği yönündeki daha önceki hipotezlerini doğruluyor.

Kızıl Gezegen’deki 60’tan fazla aday bölgeyi dikkatle inceleyen görev ekibi ve dünyanın dört bir yanından gelen bilim adamlarının önerileri kapsamında NASA, 49 kilometre büyüklüğe sahip ve içerdiği delta nedeniyle Jezero kraterini belirledi. Perseverance’ın iniş alanı olarak.

Jezero, 5 yıl süren derinlemesine bir çalışmanın ardından seçildi.

Bilim insanları yıllardır bölgenin uzak geçmişte sularla dolu olduğunu ve antik bir nehre ev sahipliği yaptığını söylüyordu.

Kalıcılık verileri, 3,5 milyar yıldan fazla bir süre önce nehir kanallarının krater duvarının üzerinden taşarak bir göl oluşturduğunu gösteriyor.

Bilim adamlarının, suyun çevredeki kil minerallerini krater gölüne taşıdığına dair kanıtlar buldukları belirtilirken, bu dönemde Jezero’da mikrobiyal yaşamın olma ihtimalinin altı çiziliyor.

Bilim insanları bölgenin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini inceleyecek ve geçmiş yaşamın izlerini keşfetmek için Mars’taki kaya ve toprak örneklerini toplayacak.

Jezero Krateri 45 kilometre genişliğindedir ve Mars ekvatorunun kuzeyinde “Isidis Planitia” adı verilen düz bir ovanın batısında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş