Güncel Haberler

İsrailli kadın askerler artık savaşın ön saflarında

İsrail düşünce kuruluşu Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün 2022 verilerine göre bu ülkedeki ordunun yüzde 17’sini kadınlar oluşturuyor.

REKLAM

İsrail ordusunun Gazze’deki saldırıları devam ederken, bu ülkedeki kadın askerler çatışmadaki savaş birimlerinde daha belirgin roller üstlenmeye başladı.

Çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana İsrail yetkilileri başlangıçtaki politikalarından geri adım attı ve sıcak savaşa daha fazla kadın asker gönderiyor.

İsrail’deki muhafazakar gruplar genellikle kadınların çatışma bölgelerine gönderilmesine karşıydı. Ancak Hamas’ın İsrail’e saldırmasıyla bu tartışma sona ermiş gibi görünüyor.

Gazze’deki çatışma bölgelerinde görev yapan ilk kadın İsrailli askerlerden biri olan 21 yaşındaki Marom, AFP’ye “Artık İsrail ordusundaki değişimi görebiliyoruz” dedi. “Kadınların da savaşa katılmaya kabul edildiğini görüyoruz.” dedi.

“Gazze’deki sivillerin güvenliğini mümkün olduğu kadar korumak istiyoruz ama bu bir savaş” diyen Marom, Gazze’deki Han Yunus’ta kadın askerler tarafından keşfedilen Hamas tünelinin yıkıldığını da sözlerine ekledi.

Gittikçe daha fazla arkadaşının kendisine askerlik yapmak istediğini söyleyen İsrailli asker, “Giderek daha fazla kadının 18 yaşına geldiğinde savaşta görev yapmak istediğini görüyorum.” dedi.

Savaşın başında savaşa gönderilmeyen ancak savaşın başında sadece sınır muhafızı olarak görev yapan kadın askerler arasında yer alan 20 yaşındaki Eliora da bunun yanlış politika olduğu görüşünü dile getirenler arasında yer alıyor.

Tabur komutanı olan 23 yaşındaki Shana, savaşın artık herkese kadınların orduda daha aktif bir şekilde önemli roller üstlenebileceğini gösterdiğine inanıyor.

Shana şunları söyledi: “Onlar (erkek askerler) biraz tuhaf görünüyorlar. Ama biz hazırız, bunun için eğitim aldık.” dedi.

İsrail ordusu, Ekim ayından bu yana Gazze’de yaşanan çatışmalarda aralarında kadınların da bulunduğu 194 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İsrail’de 18 yaşını dolduran erkeklere 2 yıl 8 ay, kadınlara ise 2 yıl zorunlu askerlik cezası veriliyor.

İsrail’de odunun yüzde 17’sini kadınlar üretiyor

Geçmişte kadın askerlerin görevleri hemşire, telsiz operatörü gibi pozisyonlarla sınırlıydı.

Ancak kadın askerler artık bazı muharebe birimleri de dahil olmak üzere hemen hemen her birimde görev yapabiliyor.

Düşünce kuruluşu İsrail Demokrasi Enstitüsü’nün derlediği verilere göre, kadın muharip askerlerin sayısı 2013-2017 yılları arasında yüzde 350 arttı.

İsrail düşünce kuruluşu Ulusal Güvenlik Araştırma Enstitüsü’nün 2022 verilerine göre bu ülkedeki ordunun yüzde 17’sini kadınlar oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu