Güncel Haberler

Güney Kore’de ana muhalefet lideri bıçaklı saldırıya uğradı, boynundan yaralandı

2022 başkanlık seçimini kıl payı kaybeden Lee’nin bilincinin yerinde olduğu ve Pusan ​​Ulusal Üniversite Hastanesi’nde acil tedavi gördükten sonra başkentteki Seul Ulusal Üniversitesi’ne kaldırıldığı açıklandı.

REKLAM

Güney Kore’nin muhalefetteki Demokrat Parti lideri Lee Jae-myung, Busan kentine yaptığı ziyaret sırasında boynundan bıçaklandı ve tedavi için bir üniversite hastanesine götürüldü.

Parti sözcüsü Kwon Chil-seung, 2022 başkanlık seçimini kıl payı kaybeden Lee’nin bilincinin yerinde olduğunu ve üniversite hastanesi Pusan ​​Ulusal Parkı’nda acil tedavi gördükten sonra başkentteki Seul Ulusal Üniversitesi’ne götürüldüğünü söyledi.

Pusan ​​Ulusal Üniversite Hastanesi’nden bir yetkili Reuters’e, sağlık personelinin acil tedavi ve CT taramasına dayanarak durumunun hayati tehlike oluşturmadığını belirlemesinin ardından Seul’e transferin mümkün olduğunu söyledi.

Lee’nin uçakla alınmasından kısa bir süre sonra hastanenin dışında konuşan Kwon, Pusan ​​Ulusal Üniversite Hastanesi’ndeki sağlık personelinin şahdamarında hasar olduğundan şüphelendiğini söyledi.

Video görüntüleri ve fotoğraflar, saldırganın Lee’nin Busan’da planlanan havaalanını ziyareti sırasında hızla ortaya çıktığını gösteriyor.

50’li veya 60’lı yaşlarında olduğu anlaşılan ve üzerinde Lee’nin adının yazılı olduğu kağıttan bir taç takan adamın, destekçilerden ve muhabirlerden oluşan bir kalabalığa konuşurken Lee’ye yaklaştığı, bir imza istediği, ardından öne atılıp ona saldırdığı bildirildi. .

Saldırının ardından çekilen fotoğraflarda Lee’nin gözleri kapalı, üzerinde kanlar içinde yerde yattığı ve insanların boynuna mendil bastırdığı görülüyor.

Görüntülerde saldırganın polis memurlarının da aralarında bulunduğu kişiler tarafından hızla etkisiz hale getirildiği görüldü.

Başkan saldırıyı kınadı

Başkan Yoon Suk Yeol, saldırıyı kınadığını ve saldırının ele alınmasında azami özen gösterilmesi talimatını verdiğini söyledi.

Yoon, başkanlık ofisinden yaptığı açıklamada, “Bu tür şiddete hiçbir koşulda asla hoşgörü gösterilmemelidir” dedi.

Gyeonggi Eyaletinin eski valisi olan Lee, 2022 başkanlık seçimlerinde eski başsavcı olan muhafazakar Yoon’a az farkla yenildi. Lee, Ağustos 2022’den bu yana ana muhalefet partisine liderlik ediyor.

Güney Kore’de Nisan ayında parlamento seçimleri yapılacak.

Güney Kore’de silah sahipliği konusunda ciddi kısıtlamalar olmasına rağmen geçmişte siyasi liderlere saldırılar yaşandı.

Lee’nin selefi Song Young-gil, 2022’de halka açık bir etkinlik sırasında kafasına sert bir cisimle vurularak yaralandı.

Daha sonra başkan olan, o zamanın muhafazakar muhalefet partisi lideri Park Geun-hye, 2006 yılında bir etkinlikte bıçaklandı ve yüz ameliyatı gerektirdi.

Askeri darbeyle iktidara geldikten sonra 16 yıl boyunca cumhurbaşkanı olarak görev yapan babası Park Chung-hee, 1979’da özel bir akşam yemeği sırasında istihbarat şefi tarafından vurularak öldürüldü.

2015 yılında ABD’nin Güney Kore Büyükelçisi Mark Lippert halka açık bir etkinlik sırasında saldırıya uğradı ve yüzünde büyük bir yara oluştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş