Güncel Haberler

Fransa, Enerji Şartı Anlaşması’ndan çekileceğini duyurdu

Hollanda, bu hafta başında yaptığı açıklamada İspanya, Polonya ve Almanya’nın da ayrılmayı planladığı anlaşmadan çekildiğini duyurdu. İtalya 2016 yılında anlaşmadan çekildi.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, enerji sektörü ve ticarette sınır ötesi iş birliğine çerçeve sağlayan Enerji Şartı anlaşmasından, Paris iklim anlaşmasına uymadığı gerekçesiyle çekilme kararı aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi sonrasında yaptığı basın açıklamasında, zirvede gaz ve elektrik fiyatlarının düşürülmesine yönelik odaklandıkları tedbirlere değinen Macron, Avrupa elektrik piyasasına ilişkin reform kararını güçlendirdiklerini belirterek, şunları kaydetti: ” Biz (Fransa olarak) Enerji Şartı Anlaşması’ndan çekilme kararı aldık.” dedi.

Emmanuel Macron, AB’nin enerji ihtiyacının tamamını elektrikle karşılamasını istediklerini açıkladı.

17 Aralık 1994’te aralarında Rusya’nın da bulunduğu 50’ye yakın ülke tarafından Lizbon’da imzalanan Enerji Şartı Anlaşması, enerji ve ticarette sınır ötesi işbirliğinin çerçevesini oluşturuyor.

Hollanda, bu hafta başında yaptığı açıklamada İspanya, Polonya ve Almanya’nın da ayrılmayı planladığı anlaşmadan çekildiğini duyurdu. İtalya 2016 yılında anlaşmadan çekildi.

Fransa cumhurbaşkanı, ülkesinde 2 bin Ukraynalı askerin eğitileceğinin de altını çizdi.

Fransa’nın geçen hafta Ukrayna’ya yeni askeri teçhizat tedarik edeceğini açıkladığını hatırlatan Macron, bu ülkeye Sezar obüs takviyesi göndermek için çalıştıklarını söyledi.

Zirvede AB-Çin ilişkilerinin de ele alındığını söyleyen Macron, “Stratejik bağımsızlığa ihtiyacımız var” dedi. dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu