Güncel Haberler

Filistin’in BM’ye tam üyeliği veto edildi

Filistin'in BM'ye tam üyeliği çağrısı yapan karar taslağı, 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nde oylanmak üzere Cezayir'e sunuldu. İngiltere ve İsviçre çekimser kalırken, Rusya, Çin, Fransa, Cezayir, Malta, Ekvador, Guyana, Slovenya, Sierra Leone, Mozambik, Güney Kore ve Japonya evet oyu verdi.

Teklifin kabul edilebilmesi için 5 daimi üyeden hiçbirinin “hayır” oyu vermesi gerekmedi ve toplam 9 “evet” oyu alınması gerekiyordu.

Taslak karar metni, Filistin'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na tam üye olarak kabul edilmesini öneriyor. Açıklamaya yer verildi.

FİLİSTİN'İN ÜYELİK BAŞVURUSU

Filistin, 2011 yılında Birleşmiş Milletler'e tam üye olmak için başvurdu ancak BM Güvenlik Konseyi'nde gerekli desteği alamadı. Filistin'e 2012 yılında BM'de “daimi gözlemci statüsü” verildi. Filistin'in BM daimi temsilcisi Riyad Mansur, 2 Nisan'da yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e üyelik başvurularının yeniden değerlendirilmesini isteyen bir mektup gönderdi.

Guterres ayrıca 3 Nisan'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bir mektup yazarak Filistin'in talebinin gündeme alınmasını istedi. 8 Nisan'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Filistin'in talebini “Yeni Üyelerin Kabulüne İlişkin Komite”ye iletti. Üyelik konusunda BM Güvenlik Konseyi'ne dönmesi gereken Komite, iki toplantı sonrasında anlaşmaya varılamayacağını duyurdu. Cezayir daha sonra Filistin'in müzakerelere katılımına ilişkin karar taslağını açtı. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı!Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı!
Soruşturmalarda yeni gelişme!  Dilan ve Engin Polat'a sürpriz mahkeme kararıSoruşturmalarda yeni gelişme! Dilan ve Engin Polat'a sürpriz mahkeme kararı
Tokat beşik gibidir!  Artçı sarsıntıların art arda gelmesi Naci Görür'ü uyardı: Tokat beşik gibidir! Artçı sarsıntılar art arda geldi ve Naci Görür'ü uyardı: “Bu fayın güneybatısında kim varsa dikkatli olsun”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking