Güncel Haberler

Erdoğan, İsrailli rehinelerin serbest bırakılması için Hamas ile müzakere süreci başlattı

Daha önce sivillere yönelik rastgele eylemlere karşı olduklarını söyleyen Erdoğan, İsrail’e de itidal çağrısında bulunuyor.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas tarafından kaçırılan rehinelerin serbest bırakılması amacıyla bir müzakere süreci başlattığı bildirildi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan resmi bir kaynak, Erdoğan’ın talimatıyla rehinelerin serbest bırakılması için çalışmalar yapıldığını belirtti.

Hamas tarafından cumartesi günü başlatılan sürpriz saldırının ardından onlarca İsrailli ve yabancı rehin alınarak Gazze Şeridi’ne götürüldü.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Katar ve diğer Orta Doğu ülkelerini rehinelerin serbest bırakılması girişimlerinde aktif rol oynamaya çağırdı.

Barışın yeniden tesis edilmesi için arabuluculuk yapmayı teklif eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Doğu’daki mevkidaşlarıyla görüşmelerini artırdı.

AA’nın haberine göre Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefonda görüşen Erdoğan, İsrail-Filistin bağlamında yaşanan son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşerek, Türkiye’nin bölgede çatışmaların son bulması ve bir an önce sükunetin sağlanması için her türlü gayreti gösterdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile yaptığı telefon görüşmesinde ise iki ülkede yaşananlar ile bölgedeki gerilime ilişkin son gelişmeleri ele aldı. 

Herzog’a sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğini ve sükunetin bir an evvel tesis edilmesinin tüm bölgenin selameti açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Erdoğan, endişe verici çatışmaların sonlandırılması ve kalıcı barışın sağlanması için Türkiye’nin gayretlerinin artarak süreceğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de görüşen Erdoğan, orantısız saldırıların durumu daha fazla çıkmaza sürükleyeceğini vurguladı, tarafların itidalle hareket ederek fevri adımlardan uzak durmalarının çok önemli olduğuna işaret etti.

Haberde Türk dışişleri bakanlığı ve istihbarat birimlerinin de arabuluculuk ve esir takası konusunda çalışmalarını yoğunlaştırdığı vurgulandı.

İsrail ile birkaç ay önce başlatılan yakınlaşmaya rağmen Erdoğan, çarşamba günü İsrail ordusunun çok sayıda baskın düzenlediği ve kara operasyonuyla tehdit ettiği Gazze Şeridi’nde İsrail’in “bir devlet gibi davranmadığını” söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking