Güncel Haberler

En pahalı kentler araştırması: Ankara ve İstanbul yabancı çalışanlar için en ucuz kentlerden oldu

Yabancı çalışanlar için dünyanın en pahalı şehirleri listesinin başında Hong Kong yer alırken, dünyanın en ucuz şehri Ankara oldu.

REKLAM

Yabancı çalışanlar için dünyanın en pahalı şehirleri listesinin başında Hong Kong yer alırken, dünyanın en ucuz şehri Ankara oldu.

Uluslararası araştırma firması Mercer’in son raporuna göre, bu yılki listede İsviçre’deki dört şehir, yabancı işçiler açısından dünyanın en pahalı 10 şehri arasında yer alıyor. Bu şehirler Zürih, Cenevre, Basel ve Bern’di.

Hong Kong’un yanı sıra Tokyo, Pekin ve Singapur da Asya’nın en pahalı 10 şehri arasında yer alıyor. Orta Doğu’dan yalnızca Tel Aviv ilk 10’a girdi.

En ucuz şehir ise sıralamada sonuncu olan Ankara oldu.

Dünyada yabancı çalışanlar için yaşam maliyetinin en düşük olduğu şehirler Türkiye’nin başkenti Ankara’dır.

227 şehrin incelendiği araştırmada Ankara son sırada yer aldı. İstanbul da 222. sırada yer alarak en ucuz 10 şehir arasında yer alıyor.

En ucuz 10 şehir arasında yer alan diğer şehirler ise Cezayir, Almatı, Tunus, Taşkent, Karaçi, İslamabad ve Duşanbe oldu.

İstanbul ve Ankara son yıllarda geriledi

Mercer’in araştırması ev kiralarındaki, enflasyondaki ve ürün ve hizmet fiyatlarındaki değişiklikleri inceledi. Sıralamada Batı Avrupa şehirleri üst sıralarda yer alırken, yabancı çalışanlar için İstanbul ve Ankara ucuzladı.

Örneğin uluslararası çalışanlar sıralamasında 2020 sıralamasında 153., 2021 sıralamasında ise 173. sırada yer alan İstanbul, 2022 yılında 224. sıraya geriledi. 2021 ve 2020 araştırmasına Ankara dahil edilmedi.

2022 listesine Türkiye’den sadece İstanbul ve Ankara dahil oldu.

Mercer’in “yaşam maliyeti” üzerine çalışması.

Mercer’in dünya çapında yüzlerce şehri kapsayan kapsamlı araştırması, yıllık yaşam maliyeti verilerine dayanmaktadır.

Şirket internet sitesinde bu araştırmayı yılda iki kez gerçekleştirdiğini ve çalışmanın dünya çapındaki çok uluslu şirketlerin ve hükümetlerin yabancı çalışanlarına yönelik ücretlendirme stratejileri belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla tasarlandığını belirtiyor.

Yaşam maliyeti endeksi nasıl hesaplanır?

Mercer’e göre yaşam maliyeti çalışmasında 200’den fazla mal ve hizmet analiz ediliyor.

Araştırmada, uluslararası çalışanların maliyetleri belirlenirken bulundukları ülkedeki döviz dalgalanmaları, enflasyon ve konut fiyatlarındaki istikrarsızlık gibi temel faktörlerin dikkate alındığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking