Güncel Haberler

Diş çürükleri kalp hastalıklarını tetikleyebilir

genişletmek

KAYNAKİHA

Hayatımızın her alanında dikkat etmemiz gereken ağız ve diş sağlığının önemi giderek artıyor. Ağız ve diş sağlığı hayatımızın her alanında giderek daha önemli hale geliyor. Her şeyden önce, kötü ağız hijyeni bakterilerin kolayca çoğalmasına ve çeşitli sağlık sorunlarının başlamasına neden olabilir. Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadriye Merve Altıkat, ihmal edilen ağız ve diş sağlığının sadece diş kayıplarına neden olmadığını, aynı zamanda kalp sağlığını da olumsuz etkilediğini vurgulayarak, dişler arasında doğrudan bir ilişkinin bilimsel olarak kanıtlandığını ve periodontal hastalık olarak adlandırılan diş eti iltihabının da ortaya çıktığını belirtti. kalp hastalığı.

“Doğuştan kalp kusuru olan çocuklar ve yetişkinler risk altında”

Diş eti iltihabı ile kalp hastalıkları arasında bir ilişki olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Altıkat, şunları söyledi: “Genel sağlık sorunu olmayan kişiler için risk teşkil eden bu ilişki, özellikle doğuştan kalp hastalığı olan çocuk ve yetişkinler için ciddi bir risk teşkil etmektedir. Protez kalp kapakçığı olan hastalar ve kalp ameliyatı veya kalp yetmezliği geçirmiş yetişkinlerde, “Yalnızca çürük ve enfeksiyonlu dişlerin çekimi veya tedavisi sırasında değil, bazen de sadece diş fırçalama sırasında meydana gelen kanama sırasında enfeksiyon etkenleri kan dolaşımına karışabilir, vücuda ulaşabilir.” Kalbin sorunlu bölgesine girip orada çoğalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna neden oluyor” dedi.

“Kalp hastalığı olanlara diş tedavisi öncesi enfeksiyonu önlemek için antibiyotik veriliyor.”

Koruyucu tedbirlerin önemine değinen Dr. Öğr. Üyesi Altıkat, şunları söyledi: “Enfektif endokardit adı verilen bu tehlikeli klinik duruma karşı önleyici tedbir olarak, risk grubundaki ve kalp hastalığı olan hastalara diş tedavileri öncesinde enfeksiyonu önlemek amacıyla antibiyotik veriliyor. Ağız ve diş sağlığı için en ideal tedavi yöntemi koruyucu tedbirlerdir. “Hastalık ortaya çıkmadan önce ağız ve diş sağlığı bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile kalp hastalıkları yüzde 70 oranında (önemli ölçüde) azaltılabilir” dedi.

“Kullanılan diş fırçası 2 ayda bir yenilenmelidir.”

Ağız ve diş sağlığının, genel sağlığımızı doğrudan etkileyen önemli bir unsur olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Üye Altıkat, şunları söyledi: “Ağız ve diş sağlığımızda meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzluğun, kalplerimizden biri olan kalbimize etkisini unutmamalıyız. hayati organlar ve onu çevreleyen damar sistemi. “Bu noktada 2 ayda bir kullandığımız diş fırçasını yenilemek, diş aralarını günde bir kez diş ipi ya da diş arası fırçasıyla temizlemek önemli” dedi.

“Diş hekimi tarafından düzenli kontroller yapılmalı”

Düzenli diş hekimi kontrollerine küçük yaşlardan itibaren başlanması gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Altıkat, şunları söyledi: “Ağız ve diş sağlığı açısından çocukluktan itibaren düzenli diş hekimi kontrollerinin yapılması ve kontrollerden geçilmesi önemlidir. -up'lar yılda en az iki kez düzenli olarak diş hekimini ziyaret eder. Ancak bu şekilde ciddi diş ve diş eti hastalıklarının erken teşhisi mümkün olabilir. İnsanların yaşamları boyunca sağlıklı ağız ve diş sağlığına sahip olabilmeleri ve hayatta sağlıklı bir gülümsemeye sahip olabilmeleri için rutin kontrollerin yanı sıra doktorlarıyla birlikte çalışmaları da önemlidir. “Ağız hijyenini öğretildiği gibi doğru ve sürekli uygulamanız gerekiyor” dedi.

Doktor son olarak ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmesinin kalbimizi korumak açısından önemli olduğunu vurguluyor. Öğretmen Üyesi Altıkat, “Rutin kontroller ve doğru ağız hijyeni alışkanlıkları sayesinde sağlıklı bir gülümseme ve sağlıklı bir kalp için önlem alabiliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu