Güncel Haberler

BM Genel Sekreteri Guterres’ten AB liderlerine: Gazze ve Ukrayna konusunda çifte standarttan kaçının

Avrupalı ​​liderlere, Ukrayna’ya karşı sergiledikleri tavrın aynısını Gazze’ye de gösterme çağrısında bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, iki savaş bölgesine yaklaşırken “çifte standarttan kaçınmaları” gerektiği mesajını verdi.

REKLAM

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yüz binlerce Filistinlinin ciddi gıda kıtlığı yaşadığı ve olası bir kıtlık tehdidi altında olduğu koşullar altında, Avrupa Birliği liderlerini Ukrayna’da gösterdikleri uluslararası hukuka aynı saygıyı Gazze’de de göstermeye çağırdı.

Avrupalı ​​liderlere, Ukrayna’ya karşı sergiledikleri tavrın aynısını Gazze’ye de gösterme çağrısında bulunan Guterres, iki savaş bölgesine yaklaşırken “çifte standarttan kaçınmaları” gerektiği mesajını verdi.

Brüksel’deki Avrupalı ​​liderler zirvesine katılan Guterres, liderlere Birleşmiş Milletler Tüzüğü ve uluslararası hukuk standartlarına saygı göstererek birlik içinde güçlü kalmaları çağrısında bulundu.

Guterres, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile birlikte yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Uluslararası insancıl hukukun temel ilkesi sivillerin korunmasıdır. Ukrayna’da olduğu gibi, (sivillerin korunmasına ilişkin) ilkelere çifte anlam taşımadan bağlı kalmalıyız. ” Gazze’de hüküm sürüyor.” dedi.

Guterres şöyle devam etti:

“Süper güçlerin birbirleriyle savaş halinde olduğu kaotik bir dünyada yaşıyoruz; herhangi bir ülke veya silahlı grup, hesap verme sorumluluğu olmadığı için her istediğini yapabileceğini düşünüyor. Kaotik bir dünyada yaşadığımızda ilkelere bağlı kalmak çok önemli.”

İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de sivil kayıplarına dikkat çeken Guterres, “Genel Sekreter olarak görev yaptığım süre boyunca Gazze’de benzeri görülmemiş sayıda sivil kaybına tanık olduk ve bunu kınıyorum.” dedi.

“AB, İsrail ve Filistin bu konuda derinden bölünmüş durumda”

27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nin İsrail ve Filistin meselesine yaklaşımı uzun zamandır derin bir şekilde bölünmüş durumda.

Analistlere göre 7 Ekim’de başlayan savaş, Birlik içindeki bu farklılıkları öne çıkardı.

Öte yandan ölü sayısı 32 bine yaklaşırken ateşkes çağrısı yapan ülkelerin sayısı da artıyor.

Avrupa Birliği ise adeta bir blok halinde Rusya’nın Ukrayna’ya karşı iki yıldır devam eden savaşını “varoluşsal bir tehdit” olarak görüyor.

Kiev’e milyarlarca avroluk mali desteğin yanı sıra silah ve mühimmat da sağlıyor.

İrlanda Başbakanı: AB’nin Filistin’e yaklaşımı çifte standarttır

Ülkesi Filistin’in en güçlü destekçileri arasında yer alan İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, bölünmeye değinerek şunları söyledi: “Elbette, Filistin’deki korkunç krize verilen tepki Avrupa’nın en güzel saati olmadı.” yorum yaptı.

“Bence[il nostro approccio alla Palestina]Özellikle Avrupa’nın Ukrayna’yı savunma çabalarını baltaladı çünkü sözde küresel güney, yani dünyanın çoğunluğunu temsil eden ülkeler, Avrupa’nın Ukrayna’ya karşı eylemlerini Filistin’e karşı alınan tutumla karşılaştırıyor ve bunu söylüyor.” dedi. Varadkar, “Bunu çifte standart olarak yorumluyorlar. Bence haklılar” dedi.

Belçika Başbakanı: Gazze’de ot yiyen insanlar var

Belçika Başbakanı Alexander De Croo da Gazze’deki olayları “dramatik” olarak nitelendirdi.

De Croo şunları söyledi: “Bugün insanların ot yiyerek karınlarını doyurmaya çalıştıklarını görüyoruz. İnsanlar kıtlığın eşiğinde. Avrupa takip etmek yerine öncülük etmeli ve bizim için açık olma zamanıdır: Derhal ateşkes talep edin, Filistinlilerin serbest bırakılmasını talep edin. rehineler.” Onu çöpe atmasını istedi.

AB liderleri insani bir duraklama çağrısında bulunabilir

Zirve için hazırlanan bildiri taslağında liderlerin “benzeri görülmemiş sivil kayıpları ve kritik insani durumdan” duydukları üzüntüyü dile getirmeleri bekleniyor. Aynı şekilde Avrupa Birliği Konseyi’nin de kalıcı ateşkesin önünü açacak acil insani duraklama çağrısında bulunması bekleniyor.

REKLAM

AB liderleri “İsrail hükümetini Refah’ta bir kara operasyonundan kaçınmaya çağıracak” ve “böyle bir operasyonun yıkıcı insani sonuçları olacağını ve bundan kaçınılması gerektiğini” ifade edecek.

Açıklamanın henüz taslak halinde olması nedeniyle liderler zirvesinin sonuna kadar daha fazla değişiklik yapılabileceği yönünde söylentiler var.

BM Gıda Ajansı: Gazze’de kıtlık kapıda

Birleşmiş Milletler Gıda Ajansı (FAO), Gazze’nin kuzeyinde “kıtlığın kapıda olduğu” uyarısında bulundu.

İsrail saldırılarının 166’ncı gününde yaşanan savaş, 2,3 milyon Filistinlinin yüzde 80’ini evlerinden kaçmak zorunda bıraktı. Birleşmiş Milletler yetkilileri nüfusun dörtte birinin açlıktan öldüğü konusunda uyarıyor.

Netanyahu: Refah’a operasyon yapacağız

İsrail hükümeti bunun yerine, yüzbinlerce Gazzeli’nin savaştan kaçmak için sığındığı güneydeki Refah şehrine kara operasyonu başlatmaya kararlı olduğunu açıkladı.

REKLAM

Tel Aviv’in Gazze’nin en güneydeki Mısır sınırındaki şehri Refah’a yönelik kara operasyonuna ilişkin endişeler artıyor.

Çünkü plan, bölgede yaşam mücadelesi veren yüzbinlerce sivile zarar verme potansiyeli nedeniyle dünya çapında alarm zilleri çalıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin Refah’a girmeden Hamas’a karşı “tam zafer” hedefine ulaşamayacağını söyledi.

Scholz: Sosyal yardımlara ciddi bir saldırı yapılmasından yana değiliz

İsrail’in AB’deki en güçlü destekçisi Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Pazar günü bu ülkeyi ziyaret etti.

Scholz, açıklamasında şunları söyledi: “Biz Refah’a büyük bir saldırı yapılmasından yana değiliz. Bunu İsrail’de de dile getirdim. Artık tüm rehinelerin serbest bırakılması ve ölülerin teslim edilmesi de dahil olmak üzere daha uzun bir ateşkesin mümkün olmasını umuyoruz. ” dedi.

REKLAM

Borrell: Gazze’de yaşananlar insanlığın başarısızlığıdır

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Avrupalı ​​liderlerden İsrail’e “Gazze’ye gıda girişini engellemeyi bırakması ve sivilleri koruması” yönünde bir mesaj göndermelerini istedi.

“Gazze’de yaşananlar insani bir kriz değil, insanlığın başarısızlığıdır.” Borrel şunları söyledi:

“Bugün Gazze’de yaşananlar insanlığın başarısızlığıdır. Bu insani bir kriz değildir. Bu insanlığın başarısızlığıdır. Bunun nedeni deprem ya da sel değil, bombalamadır. İnsanlar çok aç. Özellikle Çocuklar yemek yiyemedikleri için çok hasta Gazze’deki durum (“Bu olabilecek en kötü durum. Gazze’deki durumu anlatacak kelime yok.”

AB liderlerine seslenen Borrell şunları söyledi: “Umarım AB Konseyi İsrail’e güçlü bir mesaj verir: ‘Gazze’ye gıda girişini engellemeyi bırakın, geçişe izin verin, sivilleri koruyun’.” dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Ursula von der Leyen’in İsrail yanlısı tutumuna karşılık AB içindeki Filistin yanlısı tutumuyla bilinen Josep Borrell, 18 Mart’ta yaptığı açıklamada, “İsrail, Gazze’de açlığı silah olarak kullandı. “

REKLAM

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu