Güncel Haberler

Beyaz Saray: Biden Hamaney’e mesaj ileterek saldırıya karşı uyarmıştı

ABD, Irak ve Suriye’deki üslerini hedef alan saldırılara karşı İran destekli gruplara karşı hava saldırı düzenledi.

REKLAM

Amerikan ordusunun Suriye ve Irak’ta İran destekli gruplara ait silah ve cephane depolarına yönelik saldırısının öncesinde Başkan Joe Biden’ın İran’ı uyardığı bildirildi.

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bir mesaj ilettiğini ve İsrail-Hamas savaşı sürerken, Amerikan birliklerine yönelik saldırılarla ilgili uyarıda bulunduğunu bildirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, “Doğrudan bir mesaj iletildi. En fazla bu kadarını söyleyebilirim.” diye bilgi verdi, ancak mesajın nasıl iletildiğini söylemekten kaçındı.

ABD, Irak ve Suriye’deki personelinin 17 Ekim’den bu yana İran destekli grupların saldırılarına uğradığını belirtiyor.

Amerikan Savunma Bakanı Llyod Austin perşembe günü yaptığı açıklamada, 21 personelin yaralanmasına ve sığınırken kalp krizi geçiren bir Amerikan vatandaşının ölümüne yol açan bu saldırıların hoş görülemeyeceğini göstermek ve Amerikan personel ve çıkarlarını korumak amacıyla bu ülkelerdeki iki noktaya hava saldırısı düzenlendiğini duyumuştu.

İran tatbikata başladı

Öte yandan İran, iki günlük bir tatbikata başladığını duyurdu.

İran devlet televizyonunun haberine göre, İran kara kuvvetleri cuma günü 200’den fazla helikopterin uçuşa hazır olup olmadığını test etmek üzere tatbikata başladı.

İran ordu sözcüsü televizyona yaptığı açıklamada, daha önce planlanan tatbikatların İslam Cumhuriyeti’ne yönelik “olası tehditlerle yüzleşmeyi” amaçladığını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

İsfahan eyaletinin merkezindeki Nasr Abad’da yapılacak tatbikat için İran’ın yedi eyaletinden asker ve askeri teçhizat sevk edildiği bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu